Plugins - Restrict Widgets - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Are you sure you want to reset these settings to defaults?
fr: Confirmez-vous vouloir réinitialiser ces réglages à ceux par défaut ?

en: Settings restored to defaults.
fr: Réglages restaurés à ceux par défaut.

en: Modify is_sidebar_active() function
fr: Modifier la fonction is_sidebar_active()

en: Restrict access to widgets page to specific user roles.
fr: Limiter l’accès à la page des widgets aux rôles spécifiques des utilisateurs.

en: Deactivation
fr: Désactivation

en: Option Groups
fr: Groupes d’option

en: Restrict User Roles
fr: Limiter aux rôles utilisateur

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux défauts

en: Created by
fr: Créé par

en: WordPress plugins
fr: Extensions WordPress

en: Check out our other
fr: Découvrez notre autre

en: plugin page
fr: page d’extension

en: Blog about it & link to the
fr: Blog à ce sujet et lien vers le

en: on WordPress.org
fr: sur WordPress.org

en: Rate it 5
fr: Notez-la 5

en: Do you like this plugin?
fr: Aimez-vous cette extension ?

en: Support forum
fr: forum de support

en: If you are having problems with this plugin, please talk about them in the
fr: Si vous avez des problèmes avec cette extension, veuillez en parler sur le

en: Need support?
fr: Besoin d’aide ?

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://www.dfactory.eu/
fr: http://dfactory.eu/

note: Description of the plugin/theme
en: All in one solution for widget management in WordPress. Allows you to hide or display widgets on specified pages and restrict access for users.
fr: Solution toute en un pour la gestion des widget dans WordPress. Vous permet de masquer ou afficher les widgets sur des pages spécifiques et de limiter l’accès aux utilisateurs.

en: Hide widget on selected
fr: Masquer le widget sélectionné sur

en: Display widget on selected
fr: Afficher le widget sélectionné sur

en: Display / Hide Widget
fr: Afficher/masquer le widget

en: %s Archive
fr: Archive %s

en: Single %s
fr: %s unique

en: Select languages
fr: Sélectionner les langues

en: Select roles
fr: Sélectionnez les rôles

en: Select sidebars
fr: Sélectionnez les colonnes latérales

en: Select widgets options
fr: Sélectionner les options de widgets

en: Select widgets
fr: Sélectionner les widgets

en: Select options
fr: Sélectionner les options

en: Remove all plugin data on deactivation
fr: Supprimer toutes les données de l’extension à la désactivation

en: By default is_active_sidebar() function returns true even if no widget is displayed in a sidebar. Check this if you want is_active_sidebar() to recognize Restrict Widgets display settings.
fr: Par défaut la fonction is_active_sidebar() retourne vrai même si aucun widget n’est affiché dans une colonne latérale.Cochez si vous voulez is_active_sidebar() pour reconnaître les réglages d’affichage de Restrict Widgets.

en: Display widget options in groups
fr: Afficher les options de widget en groupes

en: Select which widget options will be restricted to admins only.
fr: Sélectionnez quelles options de widget seront limitées uniquement aux admins.

en: Restrict Widget Options
fr: Options Restrict Widget

en: Select which widgets will be restricted to admins only.
fr: Sélectionnez quels widgets seront limités uniquement aux admins.

en: Select which sidebars will be restricted to admins only.
fr: Sélectionnez quelles colonnes latérales seront limitées aux admins uniquement.

en: Restrict Sidebars
fr: Limiter les colonnes latérales

en: Use this settings to manage access to widgets page and to restrict availability of widgets, sidebars and widget options to site administrators only.
fr: Utilisez ces réglages pour gérer l’accès à la page de widgets et limiter la validité des widgets, colonnes latérales et options de widget uniquement aux administrateurs du site.

en: Desktop, Laptop, etc.
fr: Ordinateur de bureau, ordinateur portable, etc.

en: Logged out users
fr: Utilisateurs déconnectés

en: Logged in users
fr: Utilisateurs connectés

en: Search Page
fr: Page de recherche

en: 404 Page
fr: Page 404

en: Date Archive
fr: Archive par date

en: Author Archive
fr: Archive d’auteur

en: Sticky Posts
fr: Articles épinglés

en: Single Posts
fr: Articles uniques

en: Blog Page
fr: Page blog

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Languages
fr: Langues

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Devices
fr: Appareils

en: Topic Tag
fr: Étiquette de sujet

en: Single User
fr: Utilisateur unique

en: Search
fr: Rechercher

en: Others
fr: Autres

en: Taxonomies
fr: Taxinomies

en: Categories
fr: Catégories

en: Custom Post Type Archives
fr: Archives de type de contenu personnalisé

en: Custom Post Types
fr: Types de contenu personnalisé
