Plugins - Simple History – user activity log, audit tool - Stable (latest releas - en to ru translation catalogue (551 entries)

en: 
    Because Simple History was only recently installed, this feed does not display many events yet. As long as the plugin remains activated you will soon see detailed information about page edits, plugin updates, users logging in, and much more.
ru: 
    Поскольку Simple History был установлен недавно, этот журнал пока не отображает много событий. Пока плагин остается активированным, вы скоро увидите подробную информацию о редактировании страниц, обновлениях плагинов, входах пользователей и многом другом.

en: 
    Welcome to Simple History!
    
    This is the main history feed. It will contain events that this plugin has logged.
ru: 
    Добро пожаловать в Simple History!
    
    Это основной канал истории. Он будет содержать события, которые этот плагин зарегистрировал.

en: %1$d events today from %2$d users.
ru: %1$d событий сегодня от %2$d пользователей.

en: %1$d events today from one user and %3$d other sources.
ru: %1$d событий сегодня от одного пользователя и %3$d  других источников.

en: %1$d events today from one user and one other source.
ru: %1$d событий сегодня от одного пользователя и одного источника.

en: %1$d events today from one user.
ru: %1$d события от одного пользователя за сегодня.

en: %1$s ago
ru: %1$s назад

en: %1$s events today from %2$d users and %3$d other sources.
ru: %1$s событий сегодня от %2$d пользователей и %3$d других источников.

en: %1$s local time %3$s (%2$s GMT time)
ru: %1$s местное время %3$s (%2$s GMT)

en: %s new event | %s new events
ru[0]: %s новое событие
ru[1]: %s новых события
ru[2]: %s новых событий

en: +%1$s occasion | +%1$s occasions
ru[0]: +%1$s событие
ru[1]: +%1$s события
ru[2]: +%1$s событий

en: +%1$s similar event | +%1$s similar events
ru[0]: +%1$s похожее событие
ru[1]: +%1$s похожих события
ru[2]: +%1$s похожих событий

en: <a href="%1$s">Visit the settings page</a> to change things like the number of events to show and to get access to the RSS feed with all events, and more.
ru: <a href="%1$s">Посетите страницу настроек</a>, чтобы изменить такие вещи, как количество отображаемых событий и получить доступ к RSS-каналу со всеми событиями и многое другое.

en: <b>%1$s events</b> have been logged the last <b>%2$s days</b>.
ru: <b>%1$s событие</b> было записано за последние <b>%2$s дней</b>.

[ctx: A comment was added to the database by a logged in user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил комментарий к {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A comment was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a comment to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил комментарий к  {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A comment was approved]
en: Approved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Одобрил комментарий к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was deleted]
en: Deleted a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Удалил комментарий "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was edited]
en: Edited a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Отредактировал комментарий к "{comment_post_title}"от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was marked as spam]
en: Marked a comment to post "{comment_post_title}" as spam
ru: Отметил комментарий к посту "{comment_post_title}" как спам

[ctx: A comment was marked moved to the trash]
en: Trashed a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Отправил в корзину комментарий "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A comment was restored from the trash]
en: Restored a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
ru: Восстановил комментарий "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email}) из корзины

[ctx: A comment was was unapproved]
en: Unapproved a comment to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Не одобрил комментарий к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

en: A dropin was not found. Classname was "%1$s".
ru: Dropin не был найден. Имя класса было "%1$s".

en: A logger slug can be max 30 chars long. Slug %1$s of logger %2$s is to long.
ru: Ярлык журнала может содержать максимум 30 символов. Ярлык %1$s журнала %2$s слишком длинный.

[ctx: A pingback was added to the database by a logged in user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил уведомление к {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A pingback was approved]
en: Approved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}"" ({comment_author_email})
ru: Утвердил уведомление к "{comment_post_title}" от "{comment_author}"" ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was deleted]
en: Deleted a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Удалил уведомление "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was edited]
en: Edited a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Отредактировал уведомление к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was marked as spam]
en: Marked a pingback to post "{comment_post_title}" as spam
ru: Отметил уведомление к странице  "{comment_post_title}" как спам

[ctx: A pingback was marked moved to the trash]
en: Trashed a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Удалил уведомление к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A pingback was restored from the trash]
en: Restored a pingback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
ru: Восстановлена уведомление к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash

[ctx: A pingback was was unapproved]
en: Unapproved a pingback to "{comment_post_title}" by "{comment_author}" ({comment_author_email})
ru: Не утвердил уведомление к "{comment_post_title}" от "{comment_author}" ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was added to the database by a logged in user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил архив к {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a pingback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил уведомления для {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was added to the database by a non-logged in internet user]
en: Added a trackback to {comment_post_type} "{comment_post_title}"
ru: Добавил архив к {comment_post_type} "{comment_post_title}"

[ctx: A trackback was approved]
en: Approved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Одобрил архив к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was deleted]
en: Deleted a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Отправил в архив "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was edited]
en: Edited a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Отредактировал архив к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was marked as spam]
en: Marked a trackback to post "{comment_post_title}" as spam
ru: Отметил архив комментария к записи "{comment_post_title}" как спам

[ctx: A trackback was marked moved to the trash]
en: Trashed a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Удалил архив к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: A trackback was restored from the trash]
en: Restored a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email}) from the trash
ru: Восстановленный архив к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email}) из корзины

[ctx: A trackback was was unapproved]
en: Unapproved a trackback to "{comment_post_title}" by {comment_author} ({comment_author_email})
ru: Не одобрил aрхив к "{comment_post_title}" от {comment_author} ({comment_author_email})

[ctx: API: not enough arguments passed]
en: Not enough args specified
ru: Не указано достаточно аргументов

en: Added term "{term_name}" in taxonomy "{term_taxonomy}"
ru: Добавил термин "{term_name}" в таксономии "{term_taxonomy}"

en: Added widget "{widget_id_base}" to sidebar "{sidebar_id}"
ru: Добавил виджет "{widget_id_base}" в сайдбар "{sidebar_id}"

en: Address
ru: Адрес

[ctx: Admin bar name]
en: View History
ru: Посмотреть историю

[ctx: Admin bar network name]
en: View History
ru: Смотреть историю

en: All dates
ru: Все даты

en: All log levels
ru: Все уровни

en: All messages
ru: Все сообщения

en: All users
ru: Все пользователи

en: Anonymous web user
ru: Анонимный пользователь

en: Approved
ru: Одобренный

en: Author
ru: Автор

en: Available version
ru: Доступная версия

[ctx: AvailableUpdatesLogger]
en: Available Updates Logger
ru: Журнал доступных обновлений

en: Beaver Builder settings saved
ru: Настройки Beaver Builder сохранены

en: Become a GitHub sponsor
ru: Станьте спонсором GitHub

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for created term]
en: Added term <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
ru: Добавлен термин <a href="{term_edit_link}">"{term_name}"</a> в таксономию <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for deleted term]
en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>
ru: Удален термин "{term_name}" из таксономии <a href="{tax_edit_link}">"{termTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: detailed plain text output for edited term]
en: Edited term <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> in taxonomy <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>
ru: Изменен термин <a href="{term_edit_link}">"{to_term_name}"</a> в таксономии <a href="{tax_edit_link}">"{toTermTaxonomySlugOrName}"</a>

[ctx: Categories logger: search]
en: Categories
ru: Рубрики

[ctx: Category logger: search]
en: All category activity
ru: Все категории активности

[ctx: Category logger: search]
en: Term created
ru: Термин создан

[ctx: Category logger: search]
en: Term deleted
ru: Термин удален

[ctx: Category logger: search]
en: Term edited
ru: Термин отредактирован

en: Changed from "{prev_page_template_name}" to "{new_page_template_name}"
ru: Изменил с "{prev_page_template_name}" на "{new_page_template_name}"

en: Changed from {prev_page_template} to {new_page_template}
ru: Изменил с {prev_page_template} на {new_page_template}

en: Changed from {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) to {new_user_display_name} ({new_user_email})
ru: Изменил с {prev_user_display_name} ({prev_user_email}) на {new_user_display_name} ({new_user_email})

en: Changed items
ru: Измененные элементы

en: Changed settings for the theme custom background
ru: Изменил в настройках темы фон

en: Changed widget "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
ru: Изменил виджет "{widget_id_base}" в сайдбаре "{sidebar_id}"

en: Changed widget order "{widget_id_base}" in sidebar "{sidebar_id}"
ru: Изменил расположение виджета (порядок) "{widget_id_base}" в сайдбаре "{sidebar_id}"

en: Clear log
ru: Очистить лог

en: Clear log now
ru: Очистить логи сейчас

en: Cleared database
ru: Очистили базу

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment status
ru: Статус комменатрия

[ctx: Comments logger: search]
en: Added comments
ru: Добавление комментариев

[ctx: Comments logger: search]
en: All comments activity
ru: Все события с комментариями

[ctx: Comments logger: search]
en: Approved comments
ru: Одобренные комментарии

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Comments logger: search]
en: Comments status changed to spam
ru: Помечен как спам

[ctx: Comments logger: search]
en: Deleted comments
ru: Удаленные комментарии

[ctx: Comments logger: search]
en: Edited comments
ru: Редактирование комментариев

[ctx: Comments logger: search]
en: Held comments
ru: Премодерация комментария

[ctx: Comments logger: search]
en: Trashed comments
ru: Удаление комментария

[ctx: Comments logger: search]
en: Untrashed comments
ru: Восстановление комментария из корзины

en: Content
ru: Содержимое

en: Context data
ru: Контекст данных

en: Could not find GitHub repository.
ru: Не удалось найти GitHub хранилище.

en: Created XML export
ru: Создан XML файл экспорта

en: Created menu "{menu_name}"
ru: Создал меню "{menu_name}"

en: Created new secret RSS address
ru: Создать новый секретный RSS адрес

en: Created user <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> with role {created_user_role}
ru: Создан пользователь <a href="{edit_profile_link}">{created_user_login} ({created_user_email})</a> с ролью {created_user_role}

en: Created user {created_user_login} ({created_user_email}) with role {created_user_role}
ru: Создал пользователя {created_user_login} ({created_user_email}) с ролью {created_user_role}

en: Created {post_type} "{attachment_title}"
ru: Создал {post_type} "{attachment_title}"

en: Created {post_type} "{post_title}"
ru: Создал {post_type} "{post_title}"

en: Created {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
ru: Создал {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Custom fields
ru: Произвольные поля

en: Customized theme appearance "{setting_id}"
ru: Пользовательские настройки внешнего вида темы "{setting_id}"

en: Day
ru: День

en: Debug
ru: Отладка

en: Deleted menu "{menu_name}"
ru: Удалил меню "{menu_name}"

en: Deleted term "{term_name}" from taxonomy "{term_taxonomy}"
ru: Удалил термин "{term_name}" из таксономии "{term_taxonomy}"

en: Deleted theme "{theme_name}"
ru: Удаленная тема "{theme_name}"

en: Deleted user (had id %1$s, email %2$s, login %3$s)
ru: Удалил пользователя (id %1$s, email %2$s, логин %3$s)

en: Deleted user {deleted_user_login} ({deleted_user_email})
ru: Удалил пользователя {deleted_user_login} ({deleted_user_email})

en: Deleted {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")
ru: Удалил {post_type} "{attachment_title}" ("{attachment_filename}")

en: Deleted {post_type} "{post_title}"
ru: Удалил {post_type} "{post_title}"

en: Donate using PayPal
ru: Пожертвовать через PayPal

en: Draft "{layout_name}" updated
ru: Черновик "{layout_name}" обновлен

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">their profile</a>
ru: Отредактировал <a href="{edit_profile_link}">их профиль</a>

en: Edited <a href="{edit_profile_link}">your profile</a>
ru: Отредактировал <a href="{edit_profile_link}">ваш профиль</a>

en: Edited a menu item
ru: Отредактировал пункт меню

en: Edited file "{file_name}" in plugin "{plugin_name}"
ru: Измене файл "{file_name}" в плагине "{plugin_name}"

en: Edited file "{file_name}" in theme "{theme_name}"
ru: Изменен файл "{file_name}" в теме "{theme_name}"

en: Edited menu "{menu_name}"
ru: Отредактировал меню "{menu_name}"

en: Edited term "{to_term_name}" in taxonomy "{to_term_taxonomy}"
ru: Отредактировал термин "{to_term_name}" в таксономии "{to_term_taxonomy}"

en: Edited the profile for user "{edited_user_login}" ({edited_user_email})
ru: Отредактирован профиль пользователя "{edited_user_login}" ({edited_user_email})

en: Edited the profile for user <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>
ru: Отредактировал профиль для <a href="{edit_profile_link}">{edited_user_login} ({edited_user_email})</a>

en: Edited your profile
ru: Отредактировал Ваш профиль

en: Edited {post_type} "{attachment_title}"
ru: Отредактировал {post_type} "{attachment_title}"

en: Edited {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
ru: Отредактировал {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>

en: Enable
ru: Включить

en: Enable RSS feed
ru: Включить RSS фид

en: Error: parameter "count" must be a number
ru: Ошибка: параметр "count" должен быть числом

[ctx: Event header output, when initiator is unknown]
en: Other
ru: Прочее

en: Export Logger
ru: Экспорт логов

[ctx: Export dropin: Tab name on settings page]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: Export dropin: format]
en: Choose format to export to
ru: Выберите формат для экспорта

[ctx: Export dropin: introtext]
en: The export function will export the full history.
ru: Функция экспорта будет экспортировать всю историю.

[ctx: Export dropin: submit button]
en: Download Export File
ru: Скачать файл экспорта

[ctx: Export logger: search]
en: Created exports
ru: Создан экспорт

[ctx: Export logger: search]
en: Export
ru: Экспорт

en: Failed to login with username "{failed_username}" (username does not exist)
ru: Не удалось войти в систему с именем пользователя "{failed_username}" (username does not exist)

en: Failed to login with username "{login}" (incorrect password entered)
ru: Не удалось войти в систему с именем пользователя "{login}" (введен неверный пароль)

en: Featured image
ru: Изображение записи

en: File contents
ru: Содержимое файла

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: From
ru: От

[ctx: Filter dropin, custom date range]
en: To
ru: К

[ctx: Filter dropin: button to hide more search options]
en: Hide search options
ru: Скрыть параметры поиска

[ctx: Filter dropin: button to show more search options]
en: Show search options
ru: Показать параметры поиска

[ctx: Filter dropin: filter all dates]
en: All dates
ru: Все даты

[ctx: Filter dropin: filter custom range]
en: Custom date range...
ru: Произвольный диапазон дат...

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 14 days
ru: Последние 14 дней

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 60 days
ru: Последние 60 дней

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last 7 days
ru: За 7 дней

[ctx: Filter dropin: filter days]
en: Last day
ru: Последний день

[ctx: Filter label]
en: Containing words:
ru: Содержит слова:

[ctx: Filter label]
en: Dates:
ru: Даты:

[ctx: Filter label]
en: Log levels:
ru: Уровни журнала:

[ctx: Filter label]
en: Message types:
ru: Типы сообщений:

[ctx: Filter label]
en: Users:
ru: Пользователи:

en: Found an update to WordPress
ru: Найдено обновление WordPress

en: Found an update to plugin "{plugin_name}"
ru: Найдено обновление плагина "{plugin_name}"

en: Found an update to theme "{theme_name}"
ru: Найдено обновление темы "{theme_name}"

en: General
ru: Общие

en: Generate new address
ru: Создать новый адрес

en: Go to the first page
ru: Перейти на первую страницу

en: Go to the last page
ru: Перейти на последнюю страницу

en: Go to the next page
ru: Перейти на следующую страницу

en: Go to the previous page
ru: Перейти на предыдущую страницу

en: History for %s
ru: История для %s

en: Hm, the log could not be loaded right now. Perhaps another plugin is giving some errors. Anyway, below is the output I got from the server.
ru: Хм, журнал не может быть загружен прямо сейчас. Возможно другой плагин содержит некоторые ошибки. В любом случае, ниже выхода я получил от сервера.

en: IP Address %1$s
ru: IP-адрес %1$s

en: IP Addresses %1$s
ru: IP-адрес %1$s

[ctx: IP Info Dropin]
en: City
ru: Город

[ctx: IP Info Dropin]
en: Could not get info about IP address.
ru: Не удалось получить информацию об IP-адресе.

[ctx: IP Info Dropin]
en: Country
ru: Страна

[ctx: IP Info Dropin]
en: Getting IP info ...
ru: Получение информации об IP ...

[ctx: IP Info Dropin]
en: Hostname
ru: Имя хоста

[ctx: IP Info Dropin]
en: IP address
ru: IP адрес

[ctx: IP Info Dropin]
en: IP info provided by %1$s ipinfo.io %2$s
ru: Сведения о IP по данным сайта %1$s ipinfo.io %2$s

[ctx: IP Info Dropin]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: IP Info Dropin]
en: Region
ru: Регион

[ctx: IP Info Dropin]
en: That IP address does not seem like a public one.
ru: Это не похоже на публичный IP адрес.

en: Installed theme "{theme_name}" by {theme_author}
ru: Установлена тема "{theme_name}" от {theme_author}

en: Installed version
ru: Установленная версия

en: Items in the database are automatically removed after %1$s days.
ru: Элементы в базе данных автоматически удаляются через %1$s дней.

en: Items in the database are kept forever.
ru: Элементы в базе данных хранятся постоянно.

en: Just now
ru: Только что

en: Layout "{layout_name}" updated
ru: Макет "{layout_name}" обновлен

en: License Keys
ru: Лицензионные ключи

en: Loading…
ru: Загрузка...

[ctx: Log level in gui]
en: Alert
ru: Тревога

[ctx: Log level in gui]
en: Critical
ru: Критические

[ctx: Log level in gui]
en: Emergency
ru: Непредвиденные

[ctx: Log level in gui]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Log level in gui]
en: Info
ru: Инфо

[ctx: Log level in gui]
en: Notice
ru: Примечание

[ctx: Log level in gui]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: Log level in gui]
en: alert
ru: тревога

[ctx: Log level in gui]
en: critical
ru: критические

[ctx: Log level in gui]
en: emergency
ru: непредвиденные

[ctx: Log level in gui]
en: error
ru: ошибка

[ctx: Log level in gui]
en: info
ru: инфо

[ctx: Log level in gui]
en: notice
ru: примечание

[ctx: Log level in gui]
en: warning
ru: предупреждение

en: Logged in
ru: Вошел в систему

en: Logged out
ru: Покинул сайт

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Activated Jetpack module "{module_name}"
ru: Активирован модуль Jetpack "{module_name}"

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Deactivated Jetpack module "{module_name}"
ru: Деактивирован модуль Jetpack "{module_name}"

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Log Jetpack settings changes
ru: Журнал изменения настроек Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Plugin: Jetpack Logger
ru: Плагин: Журнал Jetpack

[ctx: Logger: Jetpack]
en: Using plugin Jetpack
ru: Использование плагина Jetpack

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Active
ru: Активный

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Added field | Added fields
ru[0]: Добавил поле
ru[1]: Добавил поля
ru[2]: Добавил полей

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Checked
ru: Отмечен

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Deleted field | Deleted fields
ru[0]: Удаленное поле
ru[1]: Удаленных поля
ru[2]: Удаленных полей

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Description
ru: Описание

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Hide on screen
ru: Скрыть на экране

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Instruction placement
ru: Размещение инструкции

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Key:
ru: Ключ:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label placement
ru: Размещение меток

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label:
ru: Этикетка:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Label: %1$s
ru: Метка: %1$s

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Logs ACF stuff
ru: Журналы ACF

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Menu order
ru: Порядок меню

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Modified field
ru: Изменил поле

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Parent:
ru: Родитель:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Position
ru: Позиция

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Type:
ru: Тип:

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Unchecked
ru: Не отмечен

[ctx: Logger: Plugin ACF]
en: Using plugin ACF
ru: Использование плагина ACF

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Logs various things in Beaver Builder
ru: Журнал различных вещей в Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Beaver Builder]
en: Using plugin Beaver Builder
ru: Использование плагина Beaver Builder

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned "{duplicated_post_title}" to a new post
ru: Клонирован "{duplicated_post_title}" в новую запись

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Cloned {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> to <a href="{new_post_edit_link}">a new {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>
ru: Клонирован {duplicated_post_post_type_singular_name} <a href="{duplicated_post_edit_link}">"{duplicated_post_title}"</a> в <a href="{new_post_edit_link}">новую {duplicated_post_post_type_singular_name}</a>

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Logs posts and pages cloned using plugin Duplicate Post
ru: Журнал записей и страниц, клонированных с помощью плагина Duplicate Post

[ctx: Logger: Plugin Duplicate Post]
en: Using plugin Yoast Duplicate Post
ru: Использование плагина Yoast Duplicate Post

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %1$d failed login attempts (%2$d lockout(s)) from IP: %3$s
ru: %1$d неудачные попытки входа в систему (%2$d блокировки(ок)) от IP: %3$s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared IP log
ru: Очищен IP-журнал

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Cleared current lockouts
ru: Очищены текущие блокировки

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Failed login attempt from whitelisted IP
ru: Ошибка входа в систему с IP из белого списка

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: IP was blocked for %s
ru: IP был заблокирован на %s

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Logs failed login attempts, lockouts, and configuration changes made in the plugin Limit Login Attempts
ru: Журнал ошибок входа в систему, блокировок и изменений конфигурации сделан в плагине Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Reset lockout count
ru: Сбросить счетчик блокировок

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Updated options
ru: Обновлены настройки

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Using plugin Limit Login Attempts
ru: Использовать плагин Limit Login Attempts

[ctx: Logger: Plugin Limit Login Attempts]
en: Was locked out because too many failed login attempts
ru: Был заблокирован, потому что слишком много неудачных попыток входа в систему

[ctx: Logger: Privacy]
en: Added personal data erasure request for "{user_email}"
ru: Добавлен запрос на удаление персональных данных для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data erasure request for "{user_email}"
ru: Подтвержденный запрос на удаление персональных данных для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Confirmed personal data export request for "{user_email}"
ru: Подтвержден запрос на экспорт персональных данных для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Created a new privacy page "{new_post_title}"
ru: Создана новая страница конфиденциальности "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Downloaded personal data export file for user "{user_email}"
ru: Загружен файл экспорта персональных данных для пользователя "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Erased personal data for "{user_email}"
ru: Удалены персональные данные для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Log WordPress privacy related things
ru: Журнал вещей, связанных с конфиденциальностью WordPress

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed data export request for "{user_email}"
ru: Удален запрос на экспорт данных для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Removed personal data removal request for "{user_email}"
ru: Удален запрос на стирание персональных данных для "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Requested a personal privacy data export for user "{user_email}"
ru: Запрошен экспорт данных о личной жизни для пользователя "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Sent email with personal data export download info for user "{user_email}"
ru: Отправлен email с экспортом персональных данных для загрузки для пользователя "{user_email}"

[ctx: Logger: Privacy]
en: Set privacy page to page "{new_post_title}"
ru: Установлена страница конфиденциальности "{new_post_title}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added a redirection for URL "{source_url}"
ru: Добавлено перенаправление для URL "{source_url}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Added redirection group "{group_name}"
ru: Добавлена ​​группа перенаправления "{group_name}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted redirection for {items_count} URL(s)
ru: Удалено перенаправление для {items_count} URL-адреса(ов)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Deleted {items_count} redirection group(s)
ru: Удалено {items_count} групп(ы) перенаправления

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled redirection for {items_count} URL(s)
ru: Выключено перенаправление для {items_count} URL-адреса(ов)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Disabled {items_count} redirection group(s)
ru: Выключено {items_count} групп(ы) перенаправления

[ctx: Logger: Redirection]
en: Edited redirection for URL "{prev_source_url}"
ru: Изменено перенаправление для URL "{prev_source_url}"

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled redirection for {items_count} URL(s)
ru: Включено перенаправление для {items_count} URL-адреса(ов)

[ctx: Logger: Redirection]
en: Enabled {items_count} redirection group(s)
ru: Включено {items_count} групп(ы) перенаправления

[ctx: Logger: Redirection]
en: In plugin Redirection
ru: В плагине Redirection

[ctx: Logger: Redirection]
en: Removed all redirection options and deactivated plugin
ru: Удалены все настройки перенаправления и деактивирован плагин

[ctx: Logger: Redirection]
en: Source URL
ru: Исходный URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Target
ru: Целевой URL

[ctx: Logger: Redirection]
en: Updated redirection options
ru: Обновлены настройки перенаправления

[ctx: Logger: Translations]
en: Log WordPress translation related things
ru: Журнал, связанный с переводами WordPress

[ctx: Logger: Translations]
en: Translation Logger
ru: Журнал перевода

[ctx: Logger: Translations]
en: Updated translations for "{name}" ({language})
ru: Обновлены переводы для "{name}" ({language})

[ctx: Logger: privacy]
en: Privacy Logger
ru: Журнал конфиденциальности

en: Logs found updates to WordPress, plugins, and themes
ru: В журнале найдены обновления для WordPress, плагинов и тем

en: Logs media uploads and edits
ru: Журнал загрузок и редактирования медиафайлов

en: Logs updates to WordPress export
ru: Обновления логов WordPress экспорта

en: Logs user logins, logouts, and failed logins
ru: Журналы входа пользователей, выхода из системы и неудачных попыток входа на сайт

[ctx: Media logger: search]
en: Added media
ru: Добавлено медиа

[ctx: Media logger: search]
en: All media activity
ru: Все события связанные с медиа

[ctx: Media logger: search]
en: Deleted media
ru: Удаление медиафайлов

[ctx: Media logger: search]
en: Media
ru: Медиа

[ctx: Media logger: search]
en: Updated media
ru: Обновлено медиа

en: Media/Attachments Logger
ru: Журнал медиа/вложений

[ctx: Menu logger: search]
en: Menus
ru: Меню

[ctx: Menu updates logger: search]
en: All menu activity
ru: Все события связанные с меню

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Created menus
ru: Создание меню

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Deleted menus
ru: Удаление меню

[ctx: Menu updates logger: search]
en: Edited menus
ru: Редактирование меню

[ctx: Message visible while waiting for log to load from server the first time]
en: Loading history...
ru: Загрузка истории...

en: Moved {post_type} "{post_title}" to the trash
ru: Переместил {post_type} "{post_title}" в корзину

en: Moved {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> to the trash
ru: Переместил {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a> в корзину

[ctx: New rows notifier: error while checking for new rows]
en: An error occurred while checking for new events
ru: Произошла ошибка при проверке новых событий

en: New value
ru: Новое значение

en: Nickname
ru: Ник

en: No events today so far.
ru: Нет сегодня событий.

en: No valid callback found
ru: Не найдено валидных callback

en: Number of events per day.
ru: Количество событий в день.

en: Number of items per page on the dashboard
ru: Количество элементов на странице в панели управления

en: Number of items per page on the log page
ru: Количество элементов на странице журнала

en: Old value
ru: Старое значение

en: One event today from one source.
ru: Одно событие сегодня из одного источника.

en: One event today from one user.
ru: Одно событие сегодня от одного пользователя.

[ctx: Options logger: search]
en: Changed options
ru: Изменение настроек

[ctx: Options logger: search]
en: Options
ru: Настройки

en: Oups, the log could not be loaded right now.
ru: Ой, журнал не может быть загружен прямо сейчас.

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Pending
ru: Ожидает подтверждения

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Pingback
ru: Уведомление

[ctx: Plugin failed to install]
en: Failed to install plugin "{plugin_name}"
ru: Не удалось установить плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin files was deleted]
en: Deleted plugin "{plugin_name}"
ru: Удалил плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: All file edits
ru: Все изменения файлов

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited plugin files
ru: Отредактирован файл плагина

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme and plugin files
ru: Изменены файлы тем и плагинов

[ctx: Plugin logger: file edits]
en: Edited theme files
ru: Изменены файлы темы

[ctx: Plugin logger: search]
en: Activated plugins
ru: Активированные плагины

[ctx: Plugin logger: search]
en: All plugin activity
ru: Все активности связанные с плагинами

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deactivated plugins
ru: Деактивирован плагин

[ctx: Plugin logger: search]
en: Deleted plugins
ru: Удален плагин

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin installs
ru: Ошибка установки плагина

[ctx: Plugin logger: search]
en: Failed plugin updates
ru: Ошибка обновления плагина

[ctx: Plugin logger: search]
en: Installed plugins
ru: Установлен плагин

[ctx: Plugin logger: search]
en: Plugins
ru: Плагины

[ctx: Plugin logger: search]
en: Updated plugins
ru: Обновлен плагин

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: All found updates
ru: Все найденные обновления

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Plugin updates found
ru: Найдены обновления плагинов

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: Theme updates found
ru: Найдены обновления темы

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress and plugins updates found
ru: Найдены обновления WordPress и плагинов

[ctx: Plugin logger: updates found]
en: WordPress updates found
ru: Найдены обновления WordPress

en: Plugin that logs various things that occur in WordPress and then presents those events in a very nice GUI.
ru: Плагин, который регистрирует различные вещи, которые происходят в WordPress, а затем представляет эти события в очень приятном графическом интерфейсе.

[ctx: Plugin update failed]
en: Failed to update plugin "{plugin_name}"
ru: Не удалось обновить плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was disabled because of an error]
en: Deactivated plugin "{plugin_slug}" because of an error ("{deactivation_reason}").
ru: Деактивирован плагин "{plugin_slug}" из-за ошибки ("{deactivation_reason}").

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Disabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
ru: Отключено авто-обновление для плагина "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was enabled for auto-updates]
en: Enabled auto-updates for plugin "{plugin_name}"
ru: Включено авто-обновление для плагина "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was installed]
en: Installed plugin "{plugin_name}"
ru: Установил плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was non-silently activated by a user]
en: Activated plugin "{plugin_name}"
ru: Активировал плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was non-silently deactivated by a user]
en: Deactivated plugin "{plugin_name}"
ru: Удалил плагин "{plugin_name}"

[ctx: Plugin was updated]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to version {plugin_version} from {plugin_prev_version}
ru: Обновил плагин "{plugin_name}" с версии {plugin_prev_version} до версии {plugin_version}

[ctx: Plugin was updated in bulk]
en: Updated plugin "{plugin_name}" to {plugin_version} from {plugin_prev_version}
ru: Обновил плагин "{plugin_name}" с  {plugin_prev_version} до {plugin_version}

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Logs media updates made with the Enable Media Replace Plugin
ru: Media Replace Plugin

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Plugin: Enable Media Replace Logger
ru: Плагин: Включить журнал замены медиафайлов

[ctx: PluginEnableMediaReplaceLogger]
en: Replaced attachment "{prev_attachment_title}" with new attachment "{new_attachment_title}"
ru: Заменил вложение "{prev_attachment_title}" новым вложением "{new_attachment_title}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Logs user switches
ru: Логи переключений пользователя

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Plugin: User Switching Logger
ru: Плагин: Журнал переключения пользователей

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}"
ru: Переключился обратно на пользователя "{user_login_to}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched back to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
ru: Переключился обратно на пользователя "{user_login_to}" с пользователя "{user_login_from}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched off user "{user_login}"
ru: Выключил пользователя "{user_login}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Switched to user "{user_login_to}" from user "{user_login_from}"
ru: Переключился на пользователя "{user_login_to}" с пользователя "{user_login_from}"

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin Enable Media Replace
ru: С помощью плагина Enable Media Replace

[ctx: PluginUserSwitchingLogger]
en: Using plugin User Switching
ru: С помощью плагина User Switching

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron event "{event_hook}"
ru: Добавлено событие cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Added cron schedule "{schedule_name}"
ru: Добавлено расписание cron "{schedule_name}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Arguments
ru: Аргументы

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted all "{event_hook}" cron events
ru: Удалены все события cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron event "{event_hook}"
ru: Удалено событие cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Deleted cron schedule "{schedule_name}"
ru: Удалено расписание cron "{schedule_name}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Display Name
ru: Отображение имени

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Edited cron event "{event_hook}"
ru: Отредактировано событие cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Interval
ru: Интервал

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Logs management of cron events
ru: Ведение журналов событий cron

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Manually ran cron event "{event_hook}"
ru: Вручную запущено событие cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Name
ru: Название

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Next Run
ru: Следующий запуск

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: None
ru: Пусто

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Paused the "{event_hook}" cron event hook
ru: Приостановлено выполнение события cron "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Plugin: WP Crontrol Logger
ru: Плагин: WP Crontrol Logger

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Recurrence
ru: Повтор

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Resumed the "{event_hook}" cron event hook
ru: Возобновлено выполнение события cron для хука "{event_hook}

[ctx: PluginWPCrontrolLogger]
en: Using plugin WP Crontrol
ru: Использование плагина WP Crontrol

en: Post content
ru: Содержимое записи

[ctx: Post logger: search]
en: All posts & pages activity
ru: Все события с записями & страницами

[ctx: Post logger: search]
en: Posts & Pages
ru: Записи & Страницы

[ctx: Post logger: search]
en: Posts created
ru: Создана страница

[ctx: Post logger: search]
en: Posts deleted
ru: Страница удалена

[ctx: Post logger: search]
en: Posts restored
ru: Страница восстановлена

[ctx: Post logger: search]
en: Posts trashed
ru: Страница в корзине

[ctx: Post logger: search]
en: Posts updated
ru: Страница обновлена

en: Post title
ru: Заголовок записи

en: Publish date
ru: Дата публикации

en: Regenerate
ru: Восстановил

en: Remove all log items?
ru: Удалить все элементы журнала?

en: Removed widget "{widget_id_base}" from sidebar "{sidebar_id}"
ru: Удалил виджет "{widget_id_base}" из сайдбара "{sidebar_id}"

en: Requested a password reset link for user with login '{user_login}' and email '{user_email}'
ru: Запросил ссылку для сброса пароля для пользователя с логином '{user_login}' и email '{user_email}'

en: Reset their password
ru: Сброс пароля

en: Restored {post_type} "{post_title}" from trash
ru: Восстановил {post_type} "{post_title}" из корзины

en: Search events
ru: Поиск события

en: Section
ru: Раздел

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings page
ru: Страница настроек

en: Severity level: %1$s
ru: Уровень опасности: %1$s

en: Show history
ru: Показать историю

en: Showing %1$s more
ru: Показать еще %1$s

[ctx: Sidebar box]
en: <a href="%1$s">Visit the support forum</a> if you need help or have questions.
ru: <a href="%1$s">Посетите форум поддержки</a> если вам нужна помощь или есть вопросы. По вопросам перевода плагина на русский язык обращаться на сайт <a href="http://icopydoc.ru/">icopydoc.ru</a>

[ctx: Sidebar box]
en: A good review will help new users find this plugin. And it will make the plugin author very happy :)
ru: Хороший обзор поможет новым пользователям быстрее найти этот плагин. А еще это сильно порадует автора :)

[ctx: Sidebar box]
en: Donate to support development
ru: Пожертвовать на развитие плагина

[ctx: Sidebar box]
en: If you like Simple History then please <a href="%1$s">give it a nice review over at wordpress.org</a>.
ru: Если Вам нравится плагин Simple History <a href="%1$s">оставьте отзыв на сайте wordpress.org</a>.

[ctx: Sidebar box]
en: If you like and use Simple History you should <a href="%1$s">donate to keep this plugin free</a>.
ru: Если вам нравится плагин Simple History <a href="%1$s">пожертвуйте немного денег</a> дабы он оставался бесплатным.

[ctx: Sidebar box]
en: Review this plugin if you like it
ru: Написать отзыв об этом плагине.

[ctx: Sidebar box]
en: Support
ru: Поддержка

[ctx: Sidebar box]
en: You can also <a href="%1$s">sponsor me at Github</a>.
ru: Вы также можете <a href="%1$s">спонсировать меня на Github</a>.

en: Simple History Settings
ru: Настройки Simple History

en: Simple History has a RSS feed which you can subscribe to and receive log updates. Make sure you only share the feed with people you trust, since it can contain sensitive or confidential information.
ru: Simple History имеет RSS фид, на который вы можете подписаться, чтобы получать всю информацию. Убедитесь, что вы поделились данным фидом лишь с людьми, которым вы доверяете, так как фид может содержать конфиденциальную информацию.

en: Simple History is a great plugin, but to use it your server must have at least PHP 7.4 installed (you have version %s).
ru: Simple History - отличный плагин, но для его использования на вашем сервере должна быть установлена PHP версии не ниже 7.4 (у вас установлена версия %s).

en: Simple History requires WordPress version 6.1 or higher (you have version %s).
ru: Simple History требует WordPress версии 6.1 или выше (у вас версия %s).

en: Site Default
ru: Сайт по умолчанию

en: Sorry, but there are too many similar events to show.
ru: К сожалению, больше нет подходящих событий.

en: Spam
ru: Спам

en: Stats
ru: Статус

en: Status
ru: Статус

en: Styles example (dev)
ru: Примеры стилей (dev)

en: Switched theme to "{theme_name}" from "{prev_theme_name}"
ru: Активировал тему "{theme_name}" вместо "{prev_theme_name}"

en: Template
ru: Шаблон

en: Template "{layout_name}" updated
ru: Шаблон "{layout_name}" обновлен

[ctx: Theme logger: search]
en: Added widgets
ru: Добавлен виджет

[ctx: Theme logger: search]
en: All theme activity
ru: Все активности связанные с темами

[ctx: Theme logger: search]
en: Background of themes changed
ru: Изменение фона темы

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed appearance of themes
ru: Изменен внешний вид темы

[ctx: Theme logger: search]
en: Changed widgets order
ru: Изменение порядка сортировки виджетов

[ctx: Theme logger: search]
en: Deleted themes
ru: Удаленные темы

[ctx: Theme logger: search]
en: Edited widgets
ru: Отредактирован виджет

[ctx: Theme logger: search]
en: Installed themes
ru: Установленные темы

[ctx: Theme logger: search]
en: Removed widgets
ru: Удален виджет

[ctx: Theme logger: search]
en: Switched themes
ru: Активировал другую тему

[ctx: Theme logger: search]
en: Themes & Widgets
ru: Темы & Виджеты

[ctx: Theme logger: search]
en: Updated themes
ru: Обновленные темы

en: This is potentially useful meta data that a logger has saved.
ru: Это потенциально полезные метаданные, сохраненные журналом.

en: Title
ru: Заголовок

en: Trackback
ru: Обратная ссылка

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown user logged in
ru: Неизвестный пользователь вошел в систему

en: Updated WordPress to {new_version} from {prev_version}
ru: Обновлен WordPress с {new_version} до {prev_version}

en: Updated menu locations
ru: Обновил расположение меню

en: Updated option "{option}"
ru: Обновил настройки сайта "{option}"

en: Updated theme "{theme_name}"
ru: Обновлена тема "{theme_name}"

en: Updated {post_type} "{post_title}"
ru: Обновил {post_type} "{post_title}"

en: Updated {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>
ru: Обновил {post_type} <a href="{edit_link}">"{post_title}"</a>

en: Uploaded ZIP archive
ru: Загрузил ZIP архив

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>
ru: Загрузил {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a>

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}"
ru: Загружено {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> в {attachment_parent_post_type} "{attachment_parent_title}

en: Uploaded {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> to {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>
ru: Загружено {post_type} <a href="{edit_link}">"{attachment_title}"</a> в {attachment_parent_post_type} <a href="{attachment_parent_edit_link}">"{attachment_parent_title}"</a>

en: User Logger
ru: Пользовательский логгер

[ctx: User add new application password]
en: Added application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
ru: Добавлен пароль приложения "{application_password_name}" для пользователя "{edited_user_login}

[ctx: User clicks confirm admin email on admin email confirm screen]
en: Verified that administration email for website is correct
ru: Подтверждаю, что электронная почта администрации сайта указана правильно.

[ctx: User destroys all login sessions for a user]
en: Logged out "{user_display_name}" from all sessions
ru: Вышел "{user_display_name}" из всех сессий

[ctx: User destroys other login sessions for themself]
en: Logged out from all other sessions
ru: Вышел из всех остальных сессий

[ctx: User logger]
en: Changed
ru: Изменен

[ctx: User logger]
en: Colour scheme
ru: Цветовая схема

[ctx: User logger]
en: Description
ru: Описание

[ctx: User logger]
en: Disable
ru: Отключить

[ctx: User logger]
en: Display name
ru: Отображаемое имя

[ctx: User logger]
en: Don't show
ru: Не показывать

[ctx: User logger]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: User logger]
en: First name
ru: Имя

[ctx: User logger]
en: Keyboard shortcuts
ru: Горячие клавиши

[ctx: User logger]
en: Language
ru: Язык

[ctx: User logger]
en: Last name
ru: Фамилия

[ctx: User logger]
en: Nickname
ru: Ник

[ctx: User logger]
en: Notification
ru: Уведомление

[ctx: User logger]
en: Password
ru: Пароль

[ctx: User logger]
en: Role
ru: Роль

[ctx: User logger]
en: Show
ru: Показать

[ctx: User logger]
en: Toolbar
ru: Верхняя панель

[ctx: User logger]
en: User notification email sent
ru: Письмо с уведомлением пользователя отправлено

[ctx: User logger]
en: Visual editor
ru: Визуальный редактор

[ctx: User logger]
en: Website
ru: Сайт

[ctx: User logger]
en: Yes, email with account details was sent
ru: Да, отправлен email с данными учетной записи

[ctx: User logger: search]
en: All user activity
ru: Все активности пользователя

[ctx: User logger: search]
en: Created users
ru: Создание пользователя

[ctx: User logger: search]
en: Failed user logins
ru: Неудачные попытки войти на сайт

[ctx: User logger: search]
en: Successful user logins
ru: Успешные входы в систему

[ctx: User logger: search]
en: User application password created
ru: Создан пароль приложения пользователя

[ctx: User logger: search]
en: User application password deletion
ru: Удален пароль приложения пользователя

[ctx: User logger: search]
en: User deletions
ru: Пользователь удален

[ctx: User logger: search]
en: User logouts
ru: Пользователь покинул сайт

[ctx: User logger: search]
en: User profile updates
ru: Изменения профиля пользователя

[ctx: User logger: search]
en: User role changes
ru: Изменения роли пользователя

[ctx: User logger: search]
en: Users
ru: Пользователи

[ctx: User logger: search]
en: WordPress Core
ru: Ядро WordPress

[ctx: User logger: search]
en: WordPress core updates
ru: Ядро WordPress обновлено

[ctx: User revoke application password]
en: Revoked application password "{application_password_name}" for user "{edited_user_login}"
ru: Отозванный пароль приложения "{application_password_name}" для пользователя "{edited_user_login}"

[ctx: User updates the role for a user]
en: Changed role for user "{edited_user_login}" to "{new_role}" from "{old_role}"
ru: Изменена роль для пользователя "{edited_user_login}" на "{new_role}" с "{old_role}

en: View all updates
ru: Смотреть все обновления

en: Viewing <code>readme</code> from repository <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.
ru: Просмотреть <code>readme</code> из репозитория <code><a target="_blank" href="%1$s">%2$s</a></code>.

en: WordPress History for %s
ru: WordPress история для %s

en: WordPress Plugin Repository
ru: WordPress репозиторий плагинов

en: WordPress auto-updated to {new_version} from {prev_version}
ru: WordPress автоматически обновлен с версии {prev_version} до версии {new_version}

en: WordPress database version updated to {new_version} from {prev_version}
ru: Версия базы данных WordPress обновлена с версии {prev_version} до {new_version}

en: Wrong RSS secret
ru: Неправильный RSS секрет

en: Year
ru: Год

en: You can generate a new address for the RSS feed. This is useful if you think that the address has fallen into the wrong hands.
ru: Вы можете создать новый адрес RSS-канала. Это полезно, если вы считаете, что адрес попал в чужие руки.

en: You don't have access to this page.
ru: У вас нет доступа к этой странице.

en: Your RSS secret for Simple History RSS feed is wrong. Please see WordPress settings for current link to the RSS feed.
ru: Ваш RSS-секрет для Simple History RSS неправильный. Пожалуйста, см WordPress настройки для текущего ссылкой на RSS фид.

en: Your latests posts
ru: Ваши последние записи

en: Your search did not match any history events.
ru: Поиск не дал результатов.

en: as a page under the dashboard menu
ru: как подпункт меню "Консоль"

[ctx: comments logger - detailed output author]
en: Name
ru: Имя

[ctx: comments logger - detailed output comment status]
en: Status
ru: Статус

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: comments logger - detailed output content]
en: Content
ru: Контент

[ctx: comments logger - edit comment]
en: View/Edit
ru: Смотреть/Править

[ctx: dashboard menu name]
en: Simple History
ru: История сайта

[ctx: dashboard title name]
en: Simple History
ru: История сайта

[ctx: debug dropin]
en: %1$d dropins loaded.
ru: Загружено %1$d дропшипов (dropins).

[ctx: debug dropin]
en: %1$d services loaded.
ru: %1$d услуг загружено.

[ctx: debug dropin]
en: %1$s message strings
ru: %1$s строк сообщений

[ctx: debug dropin]
en: %s MB
ru: %s МБ

[ctx: debug dropin]
en: %s rows
ru: %s строк

[ctx: debug dropin]
en: Active
ru: Активен

[ctx: debug dropin]
en: As returned from get_plugins().
ru: Как возвращается из функции get_plugins().

[ctx: debug dropin]
en: Capability
ru: Возможность

[ctx: debug dropin]
en: Database size
ru: Размер базы данных

[ctx: debug dropin]
en: Description
ru: Описание

[ctx: debug dropin]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: debug dropin]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: debug dropin]
en: Listing %1$d loggers, ordered by rows count in database.
ru: Список из %1$d логгеров, упорядоченный по количеству строк в базе данных.

[ctx: debug dropin]
en: Logger name
ru: Имя логгера

[ctx: debug dropin]
en: Loggers
ru: Логгеры

[ctx: debug dropin]
en: Messages
ru: Сообщения

[ctx: debug dropin]
en: No
ru: Нет

[ctx: debug dropin]
en: No message strings
ru: Нет строк сообщений

[ctx: debug dropin]
en: Plugin file path
ru: Путь к файлу плагина

[ctx: debug dropin]
en: Plugin name
ru: Название плагина

[ctx: debug dropin]
en: Plugins
ru: Плагины

[ctx: debug dropin]
en: Rows
ru: Строки

[ctx: debug dropin]
en: Rows count
ru: Число строк

[ctx: debug dropin]
en: Size
ru: Размер

[ctx: debug dropin]
en: Slug
ru: Ярлык

[ctx: debug dropin]
en: Table name
ru: Имя таблицы

[ctx: debug dropin]
en: Total %s rows, when grouped by occasion id.
ru: Всего %s строк, сгруппированных по id случая.

[ctx: debug dropin]
en: Yes
ru: Да

[ctx: header output when initiator is the currently logged in user]
en: You
ru: Вы

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item added | %1$s menu items added
ru[0]: %1$s пункт меню добавлен
ru[1]: %1$s пункта меню добавлено
ru[2]: %1$s пунктов меню добавлено

[ctx: menu logger]
en: %1$s menu item removed | %1$s menu items removed
ru[0]: %1$s пункт меню удален
ru[1]: %1$s пункта меню удалено
ru[2]: %1$s пунктов меню удалено

en: on the dashboard
ru: в консоли

[ctx: page n of n]
en: of
ru: из

[ctx: plugin logger - detailed output]
en: Description
ru: Описание

[ctx: plugin logger - detailed output author]
en: Author
ru: Автор

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source
ru: Источник

[ctx: plugin logger - detailed output install source]
en: Source file name
ru: Имя файла-источника

[ctx: plugin logger - detailed output version]
en: Version
ru: Версия

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View changelog
ru: Показать изменения

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title]
en: View plugin info
ru: Показать информацию о плагине

[ctx: plugin logger: plugin info thickbox title view all info]
en: View plugin info
ru: Показать информацию о плагине

[ctx: rss settings headline]
en: RSS feed
ru: RSS лента

[ctx: stats: date in rows per day chart]
en: M j
ru: j M
